Nafukovací pneumatiky nebo plná guma?

Již dříve jsem zmínil, že vozík je nástrojem mobility.
Jistota proti defektu s mobilitou velmi souvisí.

Tato otázka je však trochu složitější a rozhodně se nedá konstatovat "raději plná guma, nebudu se otravovat s defektem".

Odolnost proti defektu je v přímé úměrnosti k valivému odporu, který vozík má. Zejména pokud hovoříme o zadních kolech.
(u předních je to na samostatnou debatu).

Takže - pokud je Vaše životní situace taková, že Vám nemá kdo pomoci v případě defektu a zároveň nemá kdo pravidelně doplňovat tlak v pneumatikách, zvolte plnou gumu. Budete ale muset vynaložit více sil.

Pokud chcete co nejlehčí vozík a k tomu ještě malý valivý odpor, zvolte vysokotlaké pláště.

Existuje i kompromis, pláště s označením Marathon Plus. Ty mají zvýšenou odolnost proti defektu, ale trochu vyšší valivý odpor. Prostě kompromis.

 

Poznámka: Když mluvím o nízkém valivém odporu, mám na mysli pláště vysokotlaké (tlak např. 7 barů) a šírku pláště 1”. Na trhu je mnoho standardních vozíků s pláštěm šířky 1.3/8" a možností nafoukat jen na nízký tlak. Tyto pláště Vám budou bohužel kombinovat nebezpečí defektu a ještě i velký valivý odpor. Raději se jim vyhněte.

U předních koleček se dnes využívá již většinou jen plná guma. Nafukovacím se vyhněte. Valivý odpor je u nich velký a komfort se dá dosáhnout i tzv. vrstvenou gumou, která poskytne slušné tlumení nerovností.

 

Miroslav Zeman
4handi.com
Vozickar.info

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení