Nafukovací pneumatiky nebo plná guma?

Již dříve jsem zmínil, že vozík je nástrojem mobility.
Jistota proti defektu s mobilitou velmi souvisí.

Tato otázka je však trochu složitější a rozhodně se nedá konstatovat "raději plná guma, nebudu se otravovat s defektem".

Odolnost proti defektu je v přímé úměrnosti k valivému odporu, který vozík má. Zejména pokud hovoříme o zadních kolech.
(u předních je to na samostatnou debatu).

Takže - pokud je Vaše životní situace taková, že Vám nemá kdo pomoci v případě defektu a zároveň nemá kdo pravidelně doplňovat tlak v pneumatikách, zvolte plnou gumu. Budete ale muset vynaložit více sil.

Pokud chcete co nejlehčí vozík a k tomu ještě malý valivý odpor, zvolte vysokotlaké pláště.

Existuje i kompromis, pláště s označením Marathon Plus. Ty mají zvýšenou odolnost proti defektu, ale trochu vyšší valivý odpor. Prostě kompromis.

 

Poznámka: Když mluvím o nízkém valivém odporu, mám na mysli pláště vysokotlaké (tlak např. 7 barů) a šírku pláště 1”. Na trhu je mnoho standardních vozíků s pláštěm šířky 1.3/8" a možností nafoukat jen na nízký tlak. Tyto pláště Vám budou bohužel kombinovat nebezpečí defektu a ještě i velký valivý odpor. Raději se jim vyhněte.

U předních koleček se dnes využívá již většinou jen plná guma. Nafukovacím se vyhněte. Valivý odpor je u nich velký a komfort se dá dosáhnout i tzv. vrstvenou gumou, která poskytne slušné tlumení nerovností.

 

Miroslav Zeman
4handi.com
Vozickar.info