Jak na bezpečný přesun z invalidního vozíku?

Naučený způsob přesnunu na vozík je nutné zohlednit už při samotném nastavení vozíku. 

Protože čím méně je uživatel aktivní a fyzicky zdatný, tím víc "překážek" musí překonat a tím těžší pro něj při přesouvání z vozíku je. Při přesunu je nutné překonat bočnice, blatníky i stupačky vozíku. Proto je vhodné vozík vybavit sklopnými bočnicemi, případně i blatníky a stupačkami, které nám přesun zjednoduší. Odklopení stupaček uživatel ocení především při kolmém přesouvání např. na WC. 

Aktivnější uživatele snáze přesednou i s integrovanou přední stupačkou. Ti nejaktivnější (s dobrou stabilitou a dostatečnou sílou v horní části těla) zvládají přesuny lépe a jsou schopní naložit vozík třeba i po nasednutí do auta na sedadlo spolujezdce. 

Poznámka: Odklopné stupačky a oddělená stupátka zvyšují hmotnost vozíku a také mají vliv na jeho celkovou stabilitu. Takže taková konfigurace sice ulehčí přesun třeba na postel, ale může znevýhodnit uživatele při jízdě nebo dalších aktivitách. Proto doporučujeme natrénovat si přesun z vozíku do boku, nikoliv kolmo dopředu. 

Na přesouvání doporučujeme, hlavně ze začátku, používat desku na přesun pro vozíčkáře, která je lehká a hladká, takže přesun zjednoduší a uživatel se tolik nenamáhá. 

Doporučení: Nejmodernější vozíky mají také automatický zámek po složení vozíku (např. Quickie Locking System), který zaručí to, že se vozík během nakládání nerozloží a drží stále složený. To zvyšuje bezpečnost přesunu. 

       5_1                        6_1                       4_1

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení