Jaké rozměry a nastavení by měl mít invalidní vozík?

Invalidní vozík by měl svému uživateli sedět a být takzvaně "na míru"a to hlavně pokud se jedná o aktivní nebo speciální invalidní vozíky. 

S vhodnými rozměry nastavení invalidního vozíku by Vám měl poradit některý z konzultantů výrobce daného vozíku, protože různé značky se v nastavení mohou v některých oblastech lišit. Základní pravidla pro nastavení jsou ale následující: 

  • Sedačka vozíku by neměla být dokonale rovná, ale měla by klesat mírně dozadu, doporučuje se, aby naklonění sedačky na invalidní vozík bylo alespoň o 3 stupně. 
  • Šířka sedu mezi bočnicemi by měla být taková, aby si uživatel mohl vedle svých kyčlí dát maximálně dlaň z každé strany. 
  • Hloubka sedu by měla maximálně podpírat stehna, díky čemuž se tak váha rozloží na co největší plochu. Pozor ale dejte na to, aby hrana vozíku neřezala pod koleny. To znamená, že délka sedačky by měla být taková, aby se pod kolenní jamku vešli 3-4 prsty od hrany sedačky. 
  • Délka stupaček by měla být taková, aby stehna byla v rovině a jemně opřená o podložku. Úhel stupátka by měl být nakloněn tak, aby chodidla byla komfortně opřená, případně zezadu jištěná pásem a pod takovým sklonem, aby nemohla při jízdě v terénu chodidla sklouznout dolů.
  • Co se týče zádové opěrky vozíku, tak ta by měla být dostatečně nízká (v případě aktivního pohybu), protože vyšší opěrka uživatele více omezuje. Opěrka by ale neměla být nižší než je Vám pohodlné a cítíte se bezpečně. Opěrka by neměla tlačit na lopatky - v případě nepříjemného tlaku na lopatky se uživatel snaží tlaku "utéct" a deformuje se tak sed, díky tomu pak může nastoupit bolest zad, případně další problémy. 

 

Pozor: Výška zádové opěrky invalidního vozíku se volí podle potřeb sedícího, v žádném případě se nevolí podle komfortní výšky pro doprovodnou osobu, která případně vozík tlačí. Pro tyto účely je vhodné vozík doplnit výškově nastavitelnými rukojeťmi. 

    4                           5                          6